See eign on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "eignarfall"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "is",
"2": "non",
"3": "eign"
},
"expansion": "Old Norse eign",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fo",
"2": "ogn"
},
"expansion": "Faroese ogn",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "da",
"2": "egn"
},
"expansion": "Danish egn",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse eign. Cognate with Faroese ogn, Danish egn.",
"forms": [
{
"form": "eignar",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eignir",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "is-ndecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eign",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eignin",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eignir",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eignirnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eign",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eignina",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "eignir",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eignirnar",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "eign",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eigninni",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "eignum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eignunum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "eignar",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eignarinnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eigna",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eignanna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "@@"
},
"expansion": "eign f (genitive singular eignar, nominative plural eignir)",
"name": "is-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"name": "is-ndecl"
}
],
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"property"
],
"id": "en-eign-is-noun-~JGEE0rl",
"links": [
[
"property",
"property"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "5 52 43",
"kind": "other",
"name": "Icelandic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 21 18 17 8 3 21 8",
"kind": "other",
"name": "Old Norse entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 18 14 15 15 5 18 10",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 18 14 15 15 5 18 10",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"possession"
],
"id": "en-eign-is-noun-i2Fqpgry",
"links": [
[
"possession",
"possession"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "5 52 43",
"kind": "other",
"name": "Icelandic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 21 18 17 8 3 21 8",
"kind": "other",
"name": "Old Norse entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 18 14 15 15 5 18 10",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 18 14 15 15 5 18 10",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"ownership, possession"
],
"id": "en-eign-is-noun-Tsdxay0G",
"links": [
[
"ownership",
"ownership"
],
[
"possession",
"possession"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/eikn/"
},
{
"rhymes": "-eikn"
}
],
"word": "eign"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "non",
"3": "eign"
},
"expansion": "Old Norse eign",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse eign.",
"forms": [
{
"form": "eigna",
"tags": [
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "eigner",
"tags": [
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eignene",
"tags": [
"definite",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "eign f (definite singular eigna, indefinite plural eigner, definite plural eignene)",
"name": "nn-noun-f1"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "3 21 18 17 8 3 21 8",
"kind": "other",
"name": "Old Norse entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 18 14 15 15 5 18 10",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 18 14 15 15 5 18 10",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"possession, property"
],
"id": "en-eign-nn-noun-Ig1paPVk",
"links": [
[
"possession",
"possession"
],
[
"property",
"property"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "5 18 14 15 15 5 18 10",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 18 14 15 15 5 18 10",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"estate, fortune"
],
"id": "en-eign-nn-noun-i08vtays",
"links": [
[
"estate",
"estate"
],
[
"fortune",
"fortune"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"word": "eign"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"word": "eign"
},
{
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"word": "ogn"
},
{
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"word": "eign"
},
{
"lang": "Danish",
"lang_code": "da",
"raw_tags": [
"c"
],
"word": "egn"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "ine-pro",
"3": "*h₂eyḱ-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
}
],
"etymology_text": "Related to eiga and eiginn.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-decl-f-i",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eign",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eignin",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eignir",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eignirnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eign",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eignina",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "eignir",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eignirnar",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "eign",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eigninni",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "eignum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eignunum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "eignar",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eignarinnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eigna",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eignanna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "nouns",
"g": "f",
"g2": "",
"head": "",
"sort": "",
"tr": ""
},
"expansion": "eign f",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "f"
},
"expansion": "eign f",
"name": "non-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eign",
"2": "eign"
},
"name": "non-decl-f-i"
},
{
"args": {
"apd": "eignirnar",
"api": "eignir",
"asd": "eignina",
"asi": "eign",
"dpd": "eignunum",
"dpi": "eignum",
"dsd": "eigninni",
"dsi": "eign",
"g": "feminine",
"gpd": "eignanna",
"gpi": "eigna",
"gsd": "eignarinnar",
"gsi": "eignar",
"notes": "",
"npd": "eignirnar",
"npi": "eignir",
"nsd": "eignin",
"nsi": "eign",
"stem": "strong i-stem",
"title": "eign"
},
"name": "non-decl-blank-full"
},
{
"args": {
"1": "eign",
"2": "nsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignin",
"2": "nsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignir",
"2": "npi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignirnar",
"2": "npd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eign",
"2": "asi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignina",
"2": "asd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignir",
"2": "api"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignirnar",
"2": "apd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eign",
"2": "dsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eigninni",
"2": "dsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignum",
"2": "dpi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignunum",
"2": "dpd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignar",
"2": "gsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignarinnar",
"2": "gsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eigna",
"2": "gpi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignanna",
"2": "gpd"
},
"name": "non-decl-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"property"
],
"id": "en-eign-non-noun-~JGEE0rl",
"links": [
[
"property",
"property"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "3 21 18 17 8 3 21 8",
"kind": "other",
"name": "Old Norse entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 18 14 15 15 5 18 10",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 18 14 15 15 5 18 10",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"possession"
],
"id": "en-eign-non-noun-i2Fqpgry",
"links": [
[
"possession",
"possession"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"estate, landed property (especially in the plural)"
],
"id": "en-eign-non-noun-ayOfLLA-",
"links": [
[
"estate",
"estate"
],
[
"landed",
"landed"
],
[
"property",
"property"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"word": "eign"
}
{
"categories": [
"Icelandic entries with incorrect language header",
"Icelandic feminine nouns",
"Icelandic lemmas",
"Icelandic nouns",
"Icelandic terms derived from Old Norse",
"Icelandic terms inherited from Old Norse",
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse feminine i-stem nouns",
"Old Norse feminine nouns",
"Old Norse lemmas",
"Old Norse nouns",
"Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
"Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *h₂eyḱ-",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Icelandic/eikn",
"Rhymes:Icelandic/eikn/1 syllable"
],
"derived": [
{
"word": "eignarfall"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "is",
"2": "non",
"3": "eign"
},
"expansion": "Old Norse eign",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fo",
"2": "ogn"
},
"expansion": "Faroese ogn",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "da",
"2": "egn"
},
"expansion": "Danish egn",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse eign. Cognate with Faroese ogn, Danish egn.",
"forms": [
{
"form": "eignar",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eignir",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "is-ndecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eign",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eignin",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eignir",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eignirnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eign",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eignina",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "eignir",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eignirnar",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "eign",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eigninni",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "eignum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eignunum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "eignar",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eignarinnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eigna",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eignanna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "@@"
},
"expansion": "eign f (genitive singular eignar, nominative plural eignir)",
"name": "is-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"name": "is-ndecl"
}
],
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"property"
],
"links": [
[
"property",
"property"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"possession"
],
"links": [
[
"possession",
"possession"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"ownership, possession"
],
"links": [
[
"ownership",
"ownership"
],
[
"possession",
"possession"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/eikn/"
},
{
"rhymes": "-eikn"
}
],
"word": "eign"
}
{
"categories": [
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse feminine i-stem nouns",
"Old Norse feminine nouns",
"Old Norse lemmas",
"Old Norse nouns",
"Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
"Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *h₂eyḱ-",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "non",
"3": "eign"
},
"expansion": "Old Norse eign",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse eign.",
"forms": [
{
"form": "eigna",
"tags": [
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "eigner",
"tags": [
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eignene",
"tags": [
"definite",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "eign f (definite singular eigna, indefinite plural eigner, definite plural eignene)",
"name": "nn-noun-f1"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"possession, property"
],
"links": [
[
"possession",
"possession"
],
[
"property",
"property"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"estate, fortune"
],
"links": [
[
"estate",
"estate"
],
[
"fortune",
"fortune"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"word": "eign"
}
{
"categories": [
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse feminine i-stem nouns",
"Old Norse feminine nouns",
"Old Norse lemmas",
"Old Norse nouns",
"Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
"Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *h₂eyḱ-",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"descendants": [
{
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"word": "eign"
},
{
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"word": "ogn"
},
{
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"word": "eign"
},
{
"lang": "Danish",
"lang_code": "da",
"raw_tags": [
"c"
],
"word": "egn"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "ine-pro",
"3": "*h₂eyḱ-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
}
],
"etymology_text": "Related to eiga and eiginn.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-decl-f-i",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eign",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eignin",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eignir",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eignirnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eign",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eignina",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "eignir",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eignirnar",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "eign",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eigninni",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "eignum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eignunum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "eignar",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eignarinnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eigna",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eignanna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "nouns",
"g": "f",
"g2": "",
"head": "",
"sort": "",
"tr": ""
},
"expansion": "eign f",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "f"
},
"expansion": "eign f",
"name": "non-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eign",
"2": "eign"
},
"name": "non-decl-f-i"
},
{
"args": {
"apd": "eignirnar",
"api": "eignir",
"asd": "eignina",
"asi": "eign",
"dpd": "eignunum",
"dpi": "eignum",
"dsd": "eigninni",
"dsi": "eign",
"g": "feminine",
"gpd": "eignanna",
"gpi": "eigna",
"gsd": "eignarinnar",
"gsi": "eignar",
"notes": "",
"npd": "eignirnar",
"npi": "eignir",
"nsd": "eignin",
"nsi": "eign",
"stem": "strong i-stem",
"title": "eign"
},
"name": "non-decl-blank-full"
},
{
"args": {
"1": "eign",
"2": "nsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignin",
"2": "nsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignir",
"2": "npi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignirnar",
"2": "npd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eign",
"2": "asi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignina",
"2": "asd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignir",
"2": "api"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignirnar",
"2": "apd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eign",
"2": "dsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eigninni",
"2": "dsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignum",
"2": "dpi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignunum",
"2": "dpd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignar",
"2": "gsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignarinnar",
"2": "gsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eigna",
"2": "gpi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "eignanna",
"2": "gpd"
},
"name": "non-decl-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"property"
],
"links": [
[
"property",
"property"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"possession"
],
"links": [
[
"possession",
"possession"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"estate, landed property (especially in the plural)"
],
"links": [
[
"estate",
"estate"
],
[
"landed",
"landed"
],
[
"property",
"property"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"word": "eign"
}
Download raw JSONL data for eign meaning in All languages combined (8.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.